Rajoni

Opozita në Maqedoninë e Veriut: Negociatat hapen vetëm për Shqipërinë, jo për neBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:45 - 18/07/22 |
Opi Nion

Opozita në Maqedoni të Veriut vijon të kundërshtojë propozimin francez për negociatat me Bashkimin Europian.

VMRO-DPMNE njoftoi se në shtator do të nisë grumbullimin e nënshkrimeve të nevojshme për organizimin e një referendumi mbi përbërjen e kornizës negociuese dhe përfshirjen e pakicës bullgare në kushtetutë.

Lideri i opozitës, Hristijan Mickovski, akuzon qeverinë se pranoi një kompromis tepër të dëmshëm për Maqedoninë e Veriut. Madje pretendon se me propozimin francez është hapur dera e anëtarësimit në BE vetëm për Shqipërinë dhe është mbyllur përgjithmonë për Shkupin.

Pas