Emisionet

Opinion/ Të panjohurat e Kongresit të Lushnjës!


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:00 - 22/01/20 |
Geljano Fataj

Mbrëmjen e së martës emisioni “Opinion” iu dedikua një prej ngjarjeve më të rëndësishme në historinë 108 vjeçare të shtetit shqiptar. 100 vjet më parë më 21 Janar përfaqësuesit e 28 qyteteve të Shqipërisë u mblodhën në Lushnjë në një kongres i cili kishte muaj që përgatitej.

Kongresi synonte të bashkonte të gjithë shqiptarët në një moment kur ekzistenca territoriale e Shqipërisë ishte e kërcënuar. Bëhej fjalë për një situatë e pas luftës së parë botërore ku vendet aleate kishin dalë fituese dhe në Paris po diskutohej “Konferenca e Paqes”.

Delegatë nga e gjithë Shqipëria u mblodhën në shtëpinë e patriotit Kasem Fuga në Lushnje ku për 10 ditë morën disa nga vendimet që do të ndryshonin përgjithmonë rrjedhën e historisë së vendit.

Të ftuar në studio për të folur rreth temës ishin Drejtori i Arkivit Qendror të shtetit të Shqipërisë, Ardit Bido dhe studiuesin Artan Lame./Opinion.al/

Pas