Emisionet

Opinion rrugëtim në PrishtinëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:07 - 25/11/21 |
Opi Nion

Emisioni “Opinion” është fokusuar të mërkurën (24 nëntor) në temën me titull “Opinion rrugëtim në Prishtinë”.

Kryeqyteti i Kosovës, Prishtina, njëkohësisht dhe qyteti i dytë më i madh i banuar nga shqiptarët, një prej vendeve simbol të historisë së qëndresës së shqiptarëve ka qenë ndalesa e radhës e “Opinion”.

Prishtina është një qytet që i merr trajtat urbane në kohën e Perandorisë Osmane, dëshmi të saj janë disa nga ndërtimet më të veçanta, më të rralla të asaj kohe si: xhamitë e qendrës së qytetit, hamami i vjetër apo dhe ndërtime të tjera. Përmes materialeve të përgatitura “Opinion” ju sjell kulinarinë, traditën e hershme historike të qytetit, traditën arkitektonike, ndikimin e hershëm jugosllav dhe Prishtinën e sotme.

Historinë dhe jetën e një prej qyteteve më të gjallë të rajonit, një intervistë të transmetuar në Skype, me Përparim Ramën, Kryetarin e zgjedhur të Bashkisë Prishtinë, por edhe më shumë mund ta ndiqni në linkun e mëposhtëm:

 

Pas