Emisionet

Opinion – Kë po akuzon PD-ja?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:15 - 20/10/20 |
Al Do

Mbrëmjen e së hënës në emisionin “Opinion” u fol rreth akuzave të opozitës ndaj qeverisë duke u fokusuar veçanërisht në çështjen e inceneratorëve.

Partia Demokratike ka akuzuar qeverinë se kontratat koncesionare të inceneratorëve janë korruptive. Për të sqaruar më tepër akuzat dhe për të dhënë detaje se ndaj kujt janë drejtuar ato, ishin të ftuar në studio Gazmend Bardhi dhe Enkelejd Alibeaj si përfaqësues të Partisë Demokratike.

Përballë tyre ishte një panel gazetarësh, analistësh dhe ekspertësh, Plarent Ndreca, Besart Kadia, Mentor Kikia dhe Julian Zyla.

Gjatë emisionit pati edhe një ndërhyrje telefonike të ministrit të Rindërtimit, Arben Ahmetaj. Ish-ministri i Financave Arben Ahmetaj është njëri nga të akuzuarit e Partisë Demokratike në SPAK për çështjen e inceneratorëve të plehrave. Arben Ahmetaj tha se inceneratorët janë pronë shtetërore. “Ato janë dy investime publike dhe janë pronë e shtetit. Në procedurë vendimi për shpallje emergjence është emergjencën që e kanë lënë ata”. Ish-ministri i Financave pati replika dhe debate të ashpra me Sekretarin e Përgjithshëm të PD, Gazment Bardhin.

Pas