Emisionet

Opinion/ Debati për projektin e Portit të Durrësit!Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:51 - 01/12/22 |
Opi Nion

Në emisionin “Opinion” të së mërkurës (30 nëntor 2022) u diskutua tema “ Debati për projektin e Portit të Durrësit!”

Të ftuar në studio:

  1. Elira Kokona
  2. Erlis Hereni
  3. Pirro Vëngu
  4. Zana Guxholli
  5. Agron Shehaj
  6. Artan Hoxha

Pjesa e parë dhe e dytë e emisionit “Opinion” u fokusua te projekti i Portit të Durrësit dhe debatet që janë nxitur nga ky projekt.

Drejtori i autoritetit Portual Durrës, Pirro Vëngu foli me shifra përsa i përket ndërtimit të portit të ri tregtar në Porto Romano.

Elira Kokona e Këshillit të Ministrave ka shpjeguar marrëveshjen e arritur mes qeverisë shqiptare dhe kompanisë së Alabbar që do të ndërtojë Portin e ri të Durrësit.

Ndërkohë, deputeti i Partisë Demokratike, Agron Shehaj u shpreh gjatë emisionit se thelbi i këtij debate qëndron tek përfituesit dhe palët e marrëveshjes, gënjeshtrat dhe sekretet që sipas tij janë thënë për këtë projekt.

Në pjesën e tretë të emisionit “Opinion”, marrë shkasë nga regjistrimi i xhubletës shqiptare në UNESCO, u transmetua një intervistë e realizuar një vit më parë në zonën e Lëpushës me një zonjë.

Zonja, emri i të cilës është Marije Pllumaj ka rrëfyer se çfarë është xhubleta në vetvete dhe si është ndërtuar ajo.

Emisionin e plotë mund ta ndiqni në linkun e mëposhtëm.

Pas