Life Style

Këto katër shenja tregojnë se jeni në një marrëdhënie “toksike”Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:25 - 01/12/22 |
Opi Nion

Ai është xheloz dhe ju kontrollon shumë

Shumë gra e ngatërrojnë xhelozinë me dashurinë, “ai është xheloz, ai do”. Por nëse ai është tepër xheloz, a do të thotë kjo se ai do më shumë? Një besim i tillë shpesh i fshehur i lejon gratë të durojnë manifestime të pakëndshme dhe shpesh të dhunshme të xhelozisë. Xhelozia e tepruar është e lodhshme dhe përfshin pyetje të vazhdueshme. Një partner tepër xheloz pyet vazhdimisht se ku keni qenë dhe me kë, kontrollon telefonin tuaj celular dhe emailet. Ai thjesht nuk ju beson kurrë, ju heq privatësinë dhe ju bën presion që të silleni në një mënyrë të caktuar, domethënë nuk i jepni arsye për të qenë xheloz.

Ai është posesiv

Xhelozia shkon paralelisht me dëshirën për të pasur një të dashur ekskluzivisht. Në çdo marrëdhënie intime, ne duam të jemi të rëndësishëm dhe të veçantë për gjysmën tjetër. Në një marrëdhënie toksike, kjo dëshirë merr një formë ekstreme. Jo vetëm që partneri juaj kërkon që të përqendroheni tek ai dhe nevojat e tij, por ai është gjithashtu xheloz për kohën dhe vëmendjen që u kushtoni të tjerëve – miqve ose familjes së ngushtë, apo edhe interesave tuaja. Nëse mendoni se po izoloheni gjithnjë e më shumë nga të tjerët, po hiqni dorë nga kontaktet e mira dhe të kënaqshme për të mos mërzitur të dashurin tuaj, ky është një sinjal se diçka nuk shkon në këtë marrëdhënie.

Ndikon në vetëvlerësimin tuaj

Lloji më i dëmshëm i kritikës në një marrëdhënie është kritika ndaj personit tjetër para të tjerëve. Në një marrëdhënie të shëndetshme mes dy njerëzve që respektojnë njëri-tjetrin, nuk duhet të ketë manifestime të tilla të mungesës së respektit për ndjenjat e palës tjetër. Kritika në mungesë të dëshmitarëve mund të jetë po aq e dëmshme kur na drejtohet drejtpërdrejt ose përmes mesazheve më të mbuluara. Kjo mund të jetë, për shembull, lavdërimi i mënyrës se si vishet një bashkëpunëtor dhe sugjerimi “mund t’i blesh vetes një palë nga këto rroba. Megjithatë, më e rëndësishmja është se kritikat janë të shpeshta dhe sistematike, gjë që në terma afatgjatë tregon ulje të vetëvlerësimit dhe ka një efekt shkatërrues në psikikën.

Fyen dhe fajëson të gjithë të tjerët, veçanërisht ju

Një partner me prirje për inat mbart zemërimin ndaj personit tjetër për një kohë të gjatë, mbytet, fyen veten. Ai shpesh ndëshkon me heshtje të zgjatur për atë që i konsideron shkelje të mëdha dhe për shkak se është tepër i ndjeshëm ndaj vetvetes, shumë gjëra mund ta ofendojnë atë. Një person i tillë nuk është në gjendje t’i zgjidhë çdo ditë konfliktet dhe t’i kapërcejë ato, sepse ai kurrë nuk e pranon me të vërtetë një faj dhe e kërkon fajin te personi tjetër. Është e vështirë të krijosh një marrëdhënie të lumtur me dikë që, gjatë një debati, nuk është në gjendje të dëgjojë dhe të pranojë këndvështrimin tënd, ose të marrë në konsideratë mundësinë që ata të kenë gabim në gjykimet e tyre.

Pas