Sociale

“Omicron” po përhapet masivisht te fëmijët dhe të rinjtë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:31 - 22/01/22 |
Opi Nion

Rritja e rasteve pozitive gjatë Janarit po prek grupmosha të ndryshme, por sipas epidemiologëve “Omicron” po përhapet gjerësisht edhe tek të rinjtë e  fëmijët.

Epidemiologët gjatë punës së tyre në terren vënë re simptoma të ngjashme me të gripit stinor tek nxënësit e shkollave, por ka dhe raste që këta të fundit rezultojnë Covid pozitiv edhe pse janë asimptomatik.

Javët e fundit në vendin tonë janë evidentuar mbi 2 mijë raste infektimesh çdo 24 orë, ndaj autoritetet shëndetësore u bëjnë apel qytetarëve të respektojnë masat antiCovid dhe të vaksinohen./Klan News

Pas