Aktualitet

Ofensiva e Putin në Ukrainë, përshpejton anëtarësimin e Shqipërisë në BE


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:07 - 20/04/22 |
Opi Nion

Nga Liberation.fr

Procesi i anëtarësimit në Bashkimin Evropian të vendit të vogël në bregdetin e Adriatikut mund të materializohet më shpejt se sa pritej për shkak të ofensivës së Putinit në Ukrainë. Synimet janë të qarta: të bashkohet politikisht dhe të forcohet ushtarakisht Ballkani Perëndimor.

Shtatëdhjetë e pesë avionë luftarakë sovjetikë ndryshken në buzë të pistës në aeroportin ushtarak të Kuçovës, një ish-bazë komuniste në Shqipërinë qendrore. Por këto objekte, të thirrura për të akomoduar një qendër të re operacionale të NATO-s, janë gati të rifitojnë shkëlqimin e tyre. Rinovimi i vendit, i nisur në vitin 2018, u përshpejtua nga kriza ukrainase, e cila favorizon bashkëpunimin brenda kampit kundër Putinit dhe forcimin e mbrojtjes së territoreve në të cilat mund të shtrihet konflikti.

“Ndryshimi në kontekstin e sigurisë globale i ka dhënë tani një shtysë të konsiderueshme përfundimit të projektit”, tha një zyrtar i NATO-s për AFP për bazën e Kuçovës.

Restaurimi i pistës, modernizimi i kullës së kontrollit, ndërtimi i njësive të reja magazinimi, etj… Kjo punë, e cila duhet të përfundojë në vitin 2023, financohet nga fondet e aleancës transatlantike, e cila tashmë ka akorduar më shumë se 55 milionë dollarë (afërsisht 51 milion euro) në projekt që nga fillimi i tij në 2018. Duke ofruar mbështetje për forcat e NATO-s tashmë të pranishme, veçanërisht në kampin Bondsteel, në Kosovën jugore baza ajrore e Kuçovës do të paraqesë një aset kryesor strategjik në një rajon politikisht të paqëndrueshëm.

Pas