Bota

OBSH miraton testin, përgjigja në kohë rekord


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:37 - 02/10/20 |
Opi Nion

Teksa pandemia COVID-19 vijon të përhapet me ritme të shpejta në të gjithë botën, Organizata Botërore e Shëndetësisë miratoi ditën e sotme përdorimin e një testi të shpejtë diagnostikues për koronavirusin.

Ky test mundtë japë një përgjigje për 15-30 minuta. Testi bazohet te antigjenet për të treguar nëse një person është i infektuar me Covid-19.

Këto teste janë të thjeshtë për t’u përdorur dhe japin rezultate të besueshme në afërsisht 15 deri në 30 minuta, në vend të atyre që duan orë ose ditë, madje edhe me një çmim më të ulët” tha  kreu i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

 

Pas