Bota

OBSH: Kombinimi i vaksinave COVID vetëm nga ekspertët shëndetësorë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:00 - 14/07/21 |
Opi Nion

Variantet e reja të COVID-19, ku më ngjitësi është “Delta”, ka bërë që autoritetet shëndetësore në shtete të ndryshme të mendojnë alternimin e dozave të vaksinave.

Por, Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se qytetarët nuk duhet që të përziejnë vaksinat nga kompani të ndryshme.

Kryetarja e grupit të studiuesve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë Sumiyya Sëaminathan në fjalën e saj një vendim të tillë e ka cilësuar të rrezikshëm, e duke theksuar se “do të ketë një situatë kaotike në vendet nëse qytetarët fillojnë të vendosin kur dhe kush do të marrë një të dytë”.

“Individët nuk duhet të vendosin vetë, por shërbimet e shëndetit publik, bazuar në të dhënat e disponueshme,” ka shkruar në një postim në Tëitter.

Në një panel ekspertësh të OBSH-së tha në qershor se vaksina Pfizer mund të jepet si dozë e dytë pas një doze fillestare të AstraZeneca nëse vaksina e fundit nuk është e disponueshme.

Një gjykim klinik është duke u zhvilluar në Universitetin e Oksfordit në Mbretërinë e Bashkuar për të hetuar përzierjen e vaksinave AstraZeneca dhe Pfizer. Gjyqi u shtri kohët e fundit për të përfshirë vaksinat Moderna dhe Novavax.

Pas