Bota

Obeziteti rrit me 48% vdekjet nga koronavirusi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:37 - 27/08/20 |
el ida

Obeziteti rrit rrezikun e vdekjes nga Covid-19 me rreth 50 përqind dhe mund ta bëjë më të vështirë efekshmërinë e vaksinës, sipas një studimi global.

The Guardians, raporton se kërkuesit kanë gjetur se rreziku i përkeqësimit është 113 përqind, 74 përqind për trajtimin në reanimacion, dhe 48 për qind më shumë mundësi të humbin jetën. Gjithashtu, fakti që personat obez vuajnë edhe nga sëmundje të tjera e ndërlikon gjendjen e tyre shëndetësore.

Studimi, i kryer nga Këshilli i Shëndetit, Banka Botërore dhe Universiteti i North Karolinës, ka për qëllim rritjen e presionit mbi qeveritë e vendeve të botës për programet kundër obezitetit.

Deri më tani, Britania është i vetmi vend që ka nisur një program për dobësimin e popullsisë pas shpërthimit të koronavirusit./Opinion.al

Pas