Bota

Obama nxjerr foton e vetme me të atin: Ishte udhëtimi i parë dhe i fundit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:47 - 22/03/21 |
Opi Nion

Ish-presidenti i SHBA, Barack Obama ka treguar në intervista të ndryshme se ka kaluar një jetë të vështirë teksa është rritur vetëm nga nëna e tij, duke i munguar figura e të atit.

Në një bisedën për Renegades, Obama ka folur për temën e burrërisë dhe ndikimin që kanë baballarët, duke marr shembull edhe rastin e tij personal.

Teksa Obama i ka ftuar të gjithë ta ndjekin këtë intervistë, ai ka publikuar të vetmen foto që ka me babin e tij.

Obama ka treguar gjithashtu se babai i ka dhënë topin e parë të basketbollit dhe e ka njohur me muzikën xhaz.

Unë nuk e njihja vërtet babanë tim – ai e la nënën time dhe mua kur isha dy vjeç dhe udhëtoi vetëm nga Kenia për të na vizituar një herë, kur isha dhjetë vjeç. Ai udhëtim ishte i pari dhe i fundit që pashë prej tij; pas kësaj, dëgjova nga ai vetëm përmes letrës së rastit, të shkruar në letër të hollë blu të postës ajrore që ishte e shtypur për tu palosur dhe adresuar pa një zarf.

Vizita e tij e shkurtër pati një ndikim të thellë në jetën time. Babai më dha topin e parë të basketbollit dhe më njohu me xhazin. Por, për pjesën më të madhe, vizita më la më shumë pyetje sesa përgjigjej dhe unë e dija se do të më duhet të kuptoj se si të bëhem burrë vetë.

Në bisedën tonë të fundit për Renegades: Lindur në SHBA, Bruce Springsteen

dhe unë shqyrtoj temën e burrërisë dhe ndikimin që baballarët tanë patën në jetën tonë. Ne gjithashtu flasim për mesazhin që kultura amerikane u dërgon djemve për atë që do të thotë të jesh burrë, një mesazh që shumë shpesh thekson qëndrueshmërinë fizike mbi ndjeshmërinë; nevoja për të dominuar mbi aftësinë për të dashur dhe për t’u kujdesur për të tjerët. Dëgjoni tani në Spotify: spoti.fi/RenegadesEpisode6 “, ka shkruar Obama.

Pas