Aktualitet

Numërohen 2721 kuti votimi/PS vijon të kryesojë, ja sa vota ka marrë PD


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:40 - 26/04/21 |
el ida

Procesi i numërimit të votave vijon në të gjithë vendin, ndërsa sipas KQZ deri në orën 16:11 janë numëruar 2721 kuti nga 5199 Qendra Votimi në total.

Partia Socialiste kryeson në rang kombëtar me 48.82 % ose 383286 vota, ndërsa Partia Demokratike ka marrë deri tani 308345 vota ose 39.28 %. LSI renditet e treta me 7.02 % ose 55110 vota dhe PSD 16687 vota ose 2.13 %.

Socialistët janë forcë e parë në 9 qarqe, Tiranë, Durrës, Elbasan, Korçë, Berat, Fier, Vlorë, Gjirokastër dhe Dibër, ndërsa PD ruan bastionet e saj në Shkodër, Kukës dhe Lezhë.

Në bazë të rezultateve të deritanishme, nëse keto vota kthehen në mandate, PS merr 76 deputetë, PD 57, LSI 5 dhe PSD 2./Opinion.al

Pas