-Kulturë

Nobeli në Letërsi i jepet poetes amerikane


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:11 - 08/10/20 |
Al Do

Çmimi Nobel në Letërsi për vitin 2020 iu dha poetes amerikane Louise Glück.

Në një postim në Twitter, Akademia Suedeze se Nobeli në Letërsi 2020 i jepet poetes amerikane Louise Glück “për zërin e saj poetik të pagabueshëm që me një bukuri të rreptë e bën ekzistencën individuale universale “.

Themeluar nga Alfred Nobel në 1895, Çmimi Nobel për Paqe është një nga gjashtë çmimet që gjithashtu përfshin letërsi, fizikë, kimi, mjekësi ose psikologji dhe shkenca ekonomike.

Çmimi Nobel i vitit 2020 ka një shpërblim prej 1.12 milion dollarë./ Opinion.al

Pas