Bota

Një tjetër kritik i Putin largohet nga Rusia


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:10 - 06/06/21 |
Opi Nion

Një tjetër kritik i Presidentit rus Vladimir Putin është larguar drejt Ukrainës. Dmitry Gudkov është shprehur sot se ishte larguar nga Rusia për në Ukrainë për shkak të presionit nga autoritetet përpara zgjedhjeve parlamentare të shtatorit.

“Po i afrohem Kievit,” tha ai në Facebook në një postim që e konfirmoi për AFP si të mirëfilltë, duke shtuar se burime pranë Kremlinit i thanë se nëse nuk largohej do të arrestohej për një çështje penale “të rreme” kundër tij.

Gudkov, u arrestua në fillim të kësaj jave së bashku me një kritik tjetër të njohur të Kremlinit, Andrei Pivovarov. Gudkov u arrestua për qira të papaguar nga viti 2015 dhe u përball me pesë vjet burg. Mbështetësit e tij e quajtën arrestimin një formë dënimi për planet e tij për të marrë pjesë në zgjedhje.

Por ai u lirua pa akuza të enjten në mbrëmje në një fytyrë të rrallë nga autoritetet ruse. Avokati i tij Mikhail Biryukov i tha AFP se politikani opozitar ishte liruar pa u akuzuar zyrtarisht. Mbështetësit përshëndetën lirimin e tij, por sugjeruan që nuk do të lejohej të kandidonte për parlament.

Pas