Kryesore

Një orë takim me diplomaten amerikane, Basha: Zgjedhjet nuk do lejohen


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:25 - 25/06/19 |
Geljano Fataj

Për më shumë se një orë e ngarkuara me punë e Ambasadës Amerikane në Tiranë, Leyla Moses-Ones ka zhvilluar një takim me kreun e PD-së, Lulzim Basha. Pas këtij takimit, kreu i PD-së në një deklaratë për mediat nuk dha shumë detaje për këtë takim.


“Takimet që unë kam me diplomatët e huaj nuk ka qenë kurrë subjekt i bisedave të mia me përfaqësuesit e medias”, tha Basha. Sipas tij s’ka zgjedhje në 30 qershor.

“Shumë pak njerëz nuk e kanë kuptuar këtë. Nuk ka zgjedhje pa opozitën, votime bëhen dhe pa opozitën në Korenë e Veriut. Rëndësi është që ka një standard ndërkombëtar që proces zgjedhor pa opozitën nuk është proces zgjedhor. Zgjedhje pa opozitën nuk ka dhe nuk do të ketë, nuk do te lejohen, nuk do të pranohen nuk do të njihen. Sot kemi ligjin e zbatueshëm që zgjedhjet nuk bëhen, kemi dekretin e presidentit. Çdo hap i Edi Ramës, takimet e Edi Ramës me mitingjet e administratës janë të paligjshme. Aleanca qytetare për mbrojtjes e demokracisë është e vendosur të mbrojë demokracinë”, theksoi kreu i PD-së.

Një formë që sipas zotit Basha nuk do të lejohen zgjedhjet është aksioni i nisur nga disa figura të njohura publike, për të mos votuar në 30 qershor ku përfshihen emra si Fatos Lubonja, Bujar Kapexhiu, Besnik Mustafaj, Flutura Açka etj./ Opinion.al

Pas