Aktualitet

Miting dhe protestë, çfarë pritet të ndodh në Kukës


               Publikuar në : 12:43 - 25/06/19 |
Geljano Fataj

Nëpër rrugët e qyteti të Kukësit kanë mbërritur forcat e para të policisë, në lidhje me takimin elektoral që do të mbajë kryeministri Edi Rama.

Sipas axhendës, PS kishte njoftuar se mitingu do të mbahej në orën 18:00 në sheshin “Skënderbej” , ndërsa më pas e ka zhvendosur atë në aeroportin e Kukësit.

Kjo për faktin se, PD dega Kukës dhe koalicioni opozitar ka vendosur të zhvillojë një tubim urgjent në formën e marshim-protestës.

Qëllimi i tubimit, të paktën sipas asaj që është shkruan në kërkesën për leje, thuhet se është: “Mbrojtja e demokracisë, shtetit ligjor dhe shkëputja e politikës dhe krimit si garanci për zgjedhje të lira dhe të ndershme dhe qeverisje të përgjegjshme, që siguron mirëqenie dhe punësim për shqiptarët, si dhe luftë kundër korrupsionit dhe abuzimit me pushtetin”. PD ka kërkuar leje për këtë tubim nga ora 14:00 deri në orën 22:00.

Gjatë një takimi elektoral në Shkodër pati përplasje mes protestuesve të opozitës dhe policisë ndër u përdor disa herë gazi lotsjellës. Edhe nga Kukësi përfaqësuesit lokalë

të opozitës kanë thënë se kryeministri Rama është i padëshiruar në qytet./ Opinion.al

Pas