Aktualitet

Nis punimet kongresi i socialistëve, 5 panele zhvillohen paralelisht


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:45 - 09/04/22 |
Opi Nion

Ka nisur tashmë Kongresi i Partisë Socialiste, hapur nga ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku në sheshin pranë stadiumit “Air Albania”. Ndërkohë këtë vit kongresi vjen në një formë tjetër, ku paralelisht po zhvillohen 5 panele në tema të ndryshme.

Agjenda e Kongresit

Kongresi i Partisë Socialiste nis punimet e tij në orën 9.30.

Në pjesën e parë do të jenë 5 panele që do të zgjasin nga ora 9.30-11.30:

-Rinia, Inovacioni, Fëmijët

Vendi: Kolonat mes Sheshit Italia dhe Sheshit Nënë Tereza

-Rajoni, Europa, Siguria

Vendi: Holli i Pallatit të Kongreseve

-Bujqësia dhe Siguria Ushqimore

Vendi: Sheshi Nënë Tereza

-Energjia, Mobiliteti, Mjedisi

Vendi: Sheshi Italia

-Shëndetësia dhe Mbrojtja Sociale

Location: Hapësira para hyrjes së Pallatit të Kongreseve

Pjesa e dytë nis në 12:00 – hapja e punimeve me fjalën e Sekretarit të Përgjithshëm, Damian Gjiknuri, mbi pjesën organizative dhe politike të PS

Këshillimi kombëtar – Paraqitje e rezultateve të procesit dhe objektivat. Elisa Spiropali.

Angazhimi në politikë – Hapja dhe fuqizimi i Partisë Socialiste. Ditmir Bushati.

Përfaqësimi i qytetarëve dhe përgjegjësitë e mazhorancës. Taulant Balla.

Fjala e Kryetarit të Partisë Socialiste z. Edi Rama.

B)Sesioni i punimeve formale -Çelja e pjesës organizative.

Statuti – Prezantimi i paketës së ndryshimeve në Statutin e PSSH-së. Blendi Klosi.

Digjitalizimi – Prezantim i platformës së re digjitale. Etjen Xhafaj

Diskutime – Hapje e diskutimeve të lira nga delegatët e Kongresit.

Mbyllja e punimeve të kongresit.

 

Pas