Aktualitet

Nga Libia në Shqipëri, sekuestrohen mbi 2 mijë ton naftë kontrabandë në DurrësBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:14 - 13/09/22 |
Opi Nion

Katër shtetas të huaj janë vënë në pranga nga Policia e Durrësit pasi transportuan me anije çisternë nga Libia në Shqipëri 2275 ton naftë kontrabandë. Në hetim janë vënë 6 bashkëpunëtorët e tyre.

Uniformat blu bëjnë me dije se janë arrestuar kapiteni i anijes shtetasi Z. A., 54 vjeç, si dhe shtetasit M. A., 25 vjeç, A. A., 43 vjeç, të tre banues në Libi dhe B. T., 25 vjeç, banues në Siri.

Gjithashtu po procedohen në gjendje të lirë bashkëpunëtorët e tyre shtetasit, A. B., 43 vjeç, A. A., 46 vjeç, A. N., 40 vjeç, A. E., 53 vjeç, A. H., 21 vjeç dhe A. K., 29 vjeç, të gjithë banues në Libi.

Këta persona, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, kanë kontrabanduar nga Libia në Shqipëri, me një anije çisternë, 2275 ton naftë, e dyshuar kontrabandë.

Sakaq, janë sekuestruar anija çisternë, sasia e naftës dhe disa aparate celulare.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Durrës, për veprime të mëtejshme, për veprat penale “Kontranda më mallra për të cilat paguhet akcizë”, “Ruajtja apo depozitimi i mallrave kontrabandë” dhe “Kontrabanda e kapitenit, pilotit ose ekuipazhit”, të kryera në bashkëpunim.

Pas