Aktualitet

Nëse shkarkohet Meta, keni emër gati? Si përgjigjet Balla


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:38 - 31/05/21 |
Opi Nion

Taulant Balla, është shprehur ditën e sotme pas përfundimit të  mbledhjes së Konferencës së Kryetarëve se është rënë dakord që Kuvendi të mblidhet ditën e mërkurë, më 9 qershor, për të shqyrtuar por dhe votuar shkarkimin e Presidentit të Republikës, Ilir Meta.

“Jemi njohur me raportin e paraqitur nga Komisioni Hetimor për verifikimin e shkeljeve të rënda kushtetuese nga presidenti. Është një raport shumë konsistent, prej rreth 100 faqesh, dhe që natyrshëm deputetët do të marrin kohën e duhur për ta shqyrtuar. Në këtë këndvështrim, kemi rënë dakord në Konferencën e Kryetarëve që seanca plenare për shqyrtimin dhe votimin e raportit për shkarkimin e Presidentit të zhvillohet më 9 qershor, ora 10:00. Kemi dakordësuar kohën me kryetarët e grupeve të tjera parlamentare. Kujtoj se është Kushtetua ajo që përcakton mënyrën e zhvillimit të kësaj seance”, tha Balla.

Ndër të tjera Balla është pyetur nëse shkarkohet Presidenti Ilir Meta a kanë një emër gati. Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste në fjalën e tij është shprehur  se kjo do të jetë një iniciativë e përbashkët me opozitën.

“Kryetari Rama ka qenë shumë i qartë. Ajo që është e nevojshme dhe që duhet të kuptojmë është se PS nuk e ka nisur procedurën e shkarkimit të Presidentit aktual si nevojë për të pasur një përfaqësues të vetin në institucionin e presidencës, por iniciativa për shkarkim ka ardhur si nevojë për të çliruar presidencën nga një pengmarrje. Procedura për zgjedhjet e presidentit të ri do kërkojë kohën e vet, dhe pse jo të jetë pjesë e një pakete bashkëpunimi me opozitën e re, që do të rikthehet në Kuvend më 9 shtator. Me opozitën e legjislaturës së re do të kemi mundësi që këto çështje t’i adresojmë së bashku.“- tha Balla. /Opinion.al

Pas