Bota

Nëntë shtete evropiane mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në NATOBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:15 - 02/10/22 |
Opi Nion

Presidentët e nëntë vendeve anëtare të NATO-s nga Evropa Qendrore dhe Lindore këtë të dielë lëshuan një deklaratë të përbashkët në të cilën ata mbështetën aspiratat e Ukrainës për anëtarësim në Aleancën e Atlantikut të Veriut dhe dënuan edhe një herë agresionin rus.

Nënshkruesit përfshijnë tetë liderë shtetesh që vizituan Ukrainën pas fillimit të pushtimit rus.

“Ne nuk i njohim dhe nuk do të njohim kurrë përpjekjet e Rusisë për të aneksuar ndonjë territor ukrainas. Ne qëndrojmë me vendosmëri pas vendimit të Samitit të NATO-s në Bukuresht të vitit 2008 në lidhje me anëtarësimin e ardhshëm të Ukrainës”, thuhet në deklaratën e tyre.

 Gjithashtu, liderët e vendeve partnere bëjnë thirrje për një rritje të ndihmës ushtarake për Ukrainën.

“Ne mbështesim Ukrainën në mbrojtjen e saj kundër pushtimit rus, kërkojmë që Rusia të tërhiqet menjëherë nga të gjitha territoret e okupuara dhe inkurajojmë të gjithë aleatët që të rrisin ndjeshëm ndihmën e tyre ushtarake për Ukrainën. Të gjithë ata që kryejnë krime agresioni duhet të mbajnë përgjegjësi dhe të sillen para drejtësisë”, deklaruan nëntë presidentët.

Dokumenti u nënshkrua nga: presidenti i Republikës Çeke Milos Zeman, i Estonisë Alar Karis, i Letonisë Egils Levits, i Lituanisë Gitanas Nauseda, i Maqedonisë së Veriut Stewo Pendarowski, i Malit të Zi Milo Dukanovic, i Polonisë Andrzej Duda , i Rumanisë Klaus Johannis dhe presidentja e Sllovakisë Zuzana Caputova.

Siç është raportuar më parë, presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, kryeministri ukrainas, Denys Shmyhal,  dhe kryetari i Verkhovna Rada të Ukrainës, Ruslan Stefanchuk  kanë nënshkruar një kërkesë për anëtarësim të përshpejtuar të Ukrainës në NATO./Opinion.al

 

Pas