Aktualitet

Sekretarja e Brendshme e Anglisë: 80% e shqiptarëve po abuzojnë, pretendojnë se janë…Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:53 - 02/10/22 |
Opi Nion

Sekretarja e Brendshme e Mbretërisë së Bashkuar, Suella Braverman është zotuar se do ta bëjë më të vështirë për migrantët që “pretendojnë” se janë viktima të skllavërisë moderne që të vijnë në Mbretërinë e Bashkuar në një përpjekje të dukshme për të frenuar kalimet e paligjshme të kanaleve.

Braverman ka pohuar se shqiptarët po abuzojnë me sistemin dhe pohojnë se janë viktima për të arritur në brigjet e Britanisë.

“The Mirror” shkruan se zyrtarët qeveritarë besojnë se rreth 60% e emigrantëve që kalojnë në Kanal çdo ditë tani janë shqiptarë, edhe pse sipas tyre shifrat ndryshojnë vazhdimisht.

Sekretarja e Brendshme beson se reformimi i Aktit të Skllavërisë Moderne do t’i lejojë zyrtarët të largojnë njerëzit jashtë vendit të cilët kanë paguar dhjetëra mijëra paund për privilegjin e të qenit një i ashtuquajtur “skllav modern”.

“Tani ajo që po shohim është se shumica e njerëzve që vijnë këtu nga Shqipëria, rreth 80 për qind e tyre që vijnë me varka të vogla, pretendojnë se janë viktima të skllavërisë moderne. Kjo është pavarësisht nga fakti se ata mund të kenë paguar dhjetëra mijëra paund për privilegjin e të qenit një i ashtuquajtur skllav modern. Kjo është gjithashtu pavarësisht nga fakti se ata do të kenë kërkuar në mënyrë aktive të vijnë në Mbretërinë e Bashkuar  përmes një metode të paligjshme dhe të rrezikshme. Pra po abuzohet”, tha Braverman. /Opinion.al

Pas