Sociale

Në lak prej 3 ditësh, mjekohet dhe lihet i lirë ariu i murrmë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:34 - 29/07/21 |
Opi Nion

Një ari i murrmë që ishte zënë në lak në zonën e Kukësit është mjekuar dhe më pas është lënë i lirë.

Organizatat që punojnë për ruajten e natyrës kanë marrë njoftim prej një banori të fshatit Xhaferaj dhe së bashku me banorët kanë arritur ta mjekojnë dhe ta ndihmojnë ariun e zënë në kurth prej 3 ditësh, pavarësisht terrenit të vështirë.

“Pas njoftimit të marrë prej një banori të fshatit Xhaferaj, Kukës, në brendësi të Parkut Natyror Korab-Koritnik, mbi një ari të kapur nga një lak në afërsi të zonës ku ai banonte, PPNEA, së bashku me AWRT, Four Paws Kosovë, Adzm Kukës dhe banorë të zonës, arritën të lirojnë e të mjekojnë ariun që kishte më tepër se 3 ditë i zënë në kurth.  Megjithëse terreni ishte i vështirë, grupi i punës arriti që të mjekojë plagët e gjendura në trupin e ariut, të cilat ishin krijuar nga tentativat e përsëritura për tu liruar nga kurthi ku kishtë rënë. Në fund të procesit, ariu u pa nga distanca që arriti të ngrihej e të lëvizte, megjithëse plagët do të vazhdojnë ta shqetësojnë për disa kohë”, thuhet në faqen e Facebook të PPNEA.

Ariu i murrmë (Ursus arctos) është një lloj që gëzon mbrojtje në nivel kombëtar e ndërkombëtar, duke u renditur në Ankesin II të Konventës së Bernës dhe në Direktivën Evropiane të Habitateve./Opinion.al

Pas