Aktualitet

Ndryshon Kodi i Familjes, ja si mund të birësosh një fëmijë në Shqipëri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:56 - 16/11/15 |
b.f

TIRANE- Koha e pritjes për birësim e fëmijëve kontigjent birësimi do të ulet nga gjashtë në tre muaj. Një projektligj i hartuar nga ministria e Drejtësisë, me mbështetjen e ambasadave të SHBA-së dhe Austrisë në Tiranë, është miratuar të hënën nga komisioni parlamentar i Ligjeve.

Drafti synon uljen e periudhës së pritjes për këtë kategori fëmijësh, ndërsa ndryshimet ligjore shoqërohen dhe me ndryshime në Kodin e Familjes, ku parashikohet të realizohet i njëjti ndyshim.

Kjo kohë deri më sot ka qenë 6 muaj pritje në listat e Komitetit Shqiptar të Birësimit (KSHB) për fëmijët, të cilët u propozohen çifteve shqiptare dhe kur nuk arrihet birësimi në Shqipëri, ata u propozohen çifteve të huaja.

Për rrjedhojë, pritja në lista për një periudhë 6 mujore është një zgjatje e paefektshme për birësimin e fëmijëve në Shqipëri dhe propozuesit e pr/ligjit gjykojnë uljen e kësaj periudhe nga gjashtë në tre muaj.

Në këtë formë do të minimizohej risku i institucionalizimit të mëtejshëm të tyre, të cilëve në pamundësi të gjetjes së një familje brenda vendit, do t’iu propozohej një familje përmes birësimit ndërvendas./ata/

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas