Rajoni

Ndryshime në qeverinë greke


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:52 - 13/08/21 |
Opi Nion

Greqia ka bërë ndryshime në kabinetin qeveritar. Tashmë shteti fqinj do të ketë një zëvendëskryeministër përgjegjës për administrimin e ndihmës se qeverisë ne çështjet e rehabilitimit të fatkeqësive natyrore për mbështetjen e banorëve dhe rindërtimin e zonave të prekura nga zjarret.

Po ashtu, në ceremoninë fetare në Pallatin Presidencial janë betura dhe 5 minitra të rinj. Sipas mediave greke janë emëruar: Christos-Georgios Skertsos si Ministër i Shtetit, Christos Triantopoulos si Zëvendës Ministër i Kryeministrit, Ioannis Oikonomou si Zëvendës Ministër i Kryeministrit, Georgios Stylios si Zëvendës Ministër i Zhvillimit Rural dhe Thefyos Diafonis Lydofios Therophis.

Kryeministri grek do të informojë ligjvënësit me 25 Gusht për situatën me zjarret. Ai ka theksuar se zgjedhjet e parakohshme parlamentare nuk janë një opsion dhe se qeveria do të mbarojë mandatin e saj  katër vjeçar./ Opinion.al

Pas