-U tha në Opinion

Ndodhej pranë Berishës kur u sulmua, Nesho: U hutova, agresion nga qeveriaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:40 - 06/12/22 |
Opi Nion

Nënkryetarin e Partisë së Lirisë, Agim Nesho ka treguar në emisionin  “Opinion” momentin kur kryetari i PD, Sali Berisha u sulmua gjatë protestës.

Nesho tha se agresioni ndaj kryedemokratit është porositur nga qeveria, duke thënë se po zhduk demokracinë në Shqipëri.

Nesho tha se  Berisha arriti ta përballonte sulmin dhe tregoi kurajo duke vijuar protestën

“Jemi takuar dhe kemifolur për protestën paqësore dhe thamë që ne nuk duhet të japim asnjë shaka pasi protesta e ka dhënë mesazhin e saj. Berisha dhe Meta qëndruan në zyrë për 45 minuta. Në diskutuam se kush do të jenë mesazhet që ne do iu japim ndërkombëtarëve. Dhe që nuk do të biem pre e provokimeve. Ky ishte një provokim i pastër. Nuk e kuptova në momentin e parë, nuk e pash nëse kishte grushte, pash një lëkundje të Berishës nga goditja dhe më pas u afruan simpatizantët. Ai e pa që në momenti n e parë që kishte gjak, sigurisht kishte emocion. Po mos kishte ndërhyrje nga Meta dhe Breçani, autori mund të kishte humbur jetën. U pa që ishte provokim, atë rritim  dhe kisha një hetim, por turma mund të bënte çdo gjë. Psikologjia e turmë në situata të tilla është e paparashikueshme. Berisha reagoi me kurajo dhe si lider, menjëherë u hoq gjaku… Kjo është faze e fundit që mund të bëj kjo qeveri. Në i kishim mesazhet që Europa i kishte vënë këtij regjimi. Fati i madh që nuk pati viktima, ky është një moment tepër i rëndësishëm dhe tregon që jemi para një realiteti ku Shqipëria ka shkarë nga rruga demokratike”,-tha Nesho.

Pas