Aktualitet

Ndërtimet pa leje/Meta:Do depozitojmë ligj në Kuvend,qytetarët të shpëtojnë nga shantazhiBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:01 - 28/09/22 |
Opi Nion

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta në konferencën e sotme për mediat ka deklaruar se partia që ai drejton do të depozitojë ligj në Kuvend që të gjitha ndërtimet e kryera pa leje deri më sot, të legalizohen.

 Ai tha se në këtë mënyrë qytetarët të mund të shpëtojnë nga makthi i shantazhit dhe patronazhistët e Rilindjes për këtë problem.

 “Ai e ka syrin pishë edhe për të parë kotecin e të moshuarës atje në Nartë të Vlorës edhe për të treguar ligjin e burgun një 82-vjeçare. E ka të tillë për të parë edhe avullitë e banorëve dhe dritaret, por nuk i punojnë sytë për të parë grataçelat. Partia e Lirisë është e vendosur t’i japë fund kësaj loje që bëhet me qytetarët shqiptarë sa i takon marrjes peng përmes lejimit të ndërtimeve pa leje dhe pengmarrjes për arsye elektorale e korruptive. Pas 10 vitesh nuk mund t’i ankohet askujt për gjithçka ka ndodhur pa leje. Për t’i dhënë fund, do të depozitojmë ligj për legalizimet në Kuvend që të gjitha ndërtimet e kryera pa leje deri më sot, të legalizohen e të bëhen pa pagesë përveç ndërtimeve të realizuara mbi vepra të infrastrukturës publike në mënyrë që qytetarë të shpëtojnë nga makthi i shantazhit dhe patronazhistët e Rilindjes për këtë problem që kanë dhe përgjegjësinë e ka vetë shteti. Kush ndërton pa leje, do t’i shembet”, tha Meta.

Pas