Bota

Ndërron jetë në aeroportin ku jetoi për 18 vite iraniani që frymëzoi HollivudinBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:42 - 13/11/22 |
Opi Nion

Iraniani i cili për 18 vjet jetoi në një aeroport të Parisit, ka ndërruar jetë. Mediat ndërkombëtare raportojnë se Mehran Karimi Nasseri pësoi atak kardiak në Terminalin 2F të shtunën në aeroportin Charles de Gaulle në Paris.

Shërbimet e urgjencës u thirrën për të ndihmuar z. Karimi Nasseri, por nuk mundën ta shpëtonin atë.

Nasseri ka jetuar në Terminalin 1 të aeroportit nga viti 1988 deri në vitin 2006, fillimisht në për shkak se nuk kishte dokumente qëndrimi.

Por ai më vonë qëndroi në aeroport me dëshirën e tij, ​​raportojnë mediat franceze.

Historia e tij tërhoqi vëmendjen e Stephen Spielberg, ku u frymëzua për filmin e vitit 2004 “The Terminal”, me protagonist Tom Hanks dhe Catherine Zeta-Jones.

Pas publikimit të filmit, gazetarët u dyndën për të folur me njeriun që kishte frymëzuar një film të Hollivudit dhe jepte deri në gjashtë intervista në ditë, raporton Le Parisien.

Pavarësisht se iu dha statusi i refugjatit dhe e drejta për të qëndruar në Francë në vitin 1999, ai qëndroi në aeroport deri në vitin 2006, kur u dërgua në spital për t’u trajtuar për një sëmundje.

Më pas ai kaloi kohë duke jetuar në një bujtinë, duke përdorur paratë që kishte marrë për filmin, raporton gazeta franceze Libération. Zoti Nasseri u kthye në aeroport disa javë më parë, ku jetoi derisa vdiq, tha një zyrtar i aeroportit, ndërsa iu gjetën disa mijëra euro në zotërim.

Pas