Politikë

Ndërprerja e marrëdhënieve diplomatike me Iranin, PL: Mbështesim vendimin ekstremBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:49 - 07/09/22 |
Opi Nion

Partia e Lirisë ka përkrahur vendimin e qeverisë për të ndërprerë marrëdhëniet diplomatike me Shtetin Islamik të Iranit, pas konfirmimit se ky i fundit qëndronte pas sulmit kibernetik të 15 korrikut.

Zëvendës kryetari i Partisë së Lirisë, Agim Nesho tha se ky vendim i qeverisë ishte i drejtë ndonëse pak i vonuar. Sipas tij, qëllimet e Iranit ndaj vendit tonë kanë qenë agresive dhe destabilizuese duke përbërë një burim kërcënimi për sigurinë kombëtare. Nesho shtoi se qeveria shqiptare duhet të jetë më e qartë në qëndrimet e saj të politikës së jashtme, në bashkëpunim me aleatët strategjik, të BE-së  dhe SHBA-së duke marrë parasysh ngjarjet e fundit në vend.

Deklarata e plotë

Qeveria shqiptare sot konfirmoi për ngrirjen e marrëdhënieve diplomatike me Republikën Islamike të Iranit, si rezultat i sulmit kibernetik ndaj vendit tonë kohët e fundit.

Partia e Lirisë, e përkrah këtë masë ekstreme në marrëdhënien diplomatike mes dy vendeve tona, duke e quajtur të drejtë por pak të vonuar ndaj një vendi, që qëllimet e tij ndaj Shqipërisë i ka patur agresive dhe destabilizuese, burim kërcënimi të papranueshëm për sigurinë kombëtare.

Ne mendojmë, që qeveria shqiptare duhet të jetë më e qartë në qëndrimet e saj të politikës së jashtme, në bashkëpunim me aleatët tanë strategjik, BE dhe SHBA, sidomos në kushtet e sotme të cënimit të rendit ndërkombëtar nga fuqi sfiduese si Rusia, Irani, etj., për të mos lejuar shtrirjen e influencave të tyre nëpërmjet projekteve destabilizuese rajonale, qarkullimit pakufizim të shtetasve nga këto vende jo-miqësore, që realizojnë interesa anti-perëndimore.

Partia e Lirisë, mendon që ngjarjet e fundit duhet të sjellin reflektim në qeverisje dhe thekson rëndësinë e qartësisë në politikën e jashtme që i duhet Shqipërisë për përshpejtimin e procesit të integrimit europian.

 

 

Pas