Bota

Ndahet nga jeta rekordmeni rus i hapësirësBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:40 - 19/09/22 |
Opi Nion

Është ndarë nga jeta në moshën 80-vjeçare, Valery Polyakov, kozmonauti që mban rekordin botëror për qëndrimin në hapësirë ​​me një fluturim të vetëm, ka ndërruar jetë. Lajmi raportohet nga mediat ruse të cilat citojnë agjencinë ruse të hapësirës Roscosmos.

Midis viteve 1994 dhe 1995 ai kaloi 437 ditë e 18 orë në stacionin orbital Mir.

“Roscosmos njofton me dhimbje vdekjen e Valery Polyakov, heroit të Bashkimit Sovjetik, heroit të Rusisë, pilotit kozmonaut të BRSS, mbajtësit të rekordit botëror për fluturimin më të gjatë në hapësirë ​​(437 ditë)”, thuhet në mesazhin e hapësirës, raporton agjencia Tass.

Pas