Kryesore

Sulmet kibernetike të Iranit/Rama: Nuk ishte akuzë, por faktBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:48 - 19/09/22 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama i ftuar në emisionin “Wake up America” në SHBA ka folur për sulmet kibernetike që ndodhën në vendin tonë.

Rama tha se akuzat që Irani fshihej pas sulmeve kibernetike nuk ishin akuza por fakte.

Ndër të tjera, Rama tha se pas ngjarjeve të fundit kishte ardhur koha që të ndërpriteshin marrëdhëniet me Iranin dhe se nuk mund të lejohej që ambasada e tyre në Tiranë të vijonte punën.

“Dua ta bëj të qartë, nuk akuzova Iranin. Kemi prova mbështetur në prova të skuadrës së Microsoft dhe agjencive të specializuara ameirkanëe që pas sulmit është Irani, që ka sponsorizuar 4 grupe, një nga ta që qëndron në krye të sulmeve terroriste kibernetike. Nukj është akuzë, është fakt. Nga ana tjetër, ne e kuptojmë se ishte koha të ndërprisnim çdo lidhje me këtë regjim. Nuk mund të lejonin që ambsada e tyre të vazhdonte të ishte në mes të kryeqytetit dhe të shërbente si qendër operative për këto sulme”, tha Rama./Opinion.al

Pas