-Kulturë

Ndahet nga jeta Besim Zekthi, mjeshtri i valles popullore


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:07 - 28/06/20 |
el ida

Shuhet në moshën 84 vjeçare, ikona e Ansamblit të Këngëve dhe Valleve Popullore, Besim Zekthi.

Lajmin e ka bërë me dije Teatri Kombëtar i Operës, Baletit dhe Ansamblit Popullor.

“Teatri Kombëtar i Operës, Baletit dhe Ansamblit Popullor, me hidhërim të thellë njofton ndarjen nga jeta të mjeshtrit të valles popullore mbarë shqiptare, “Nderi i Kombit” – Besim Zekthi. Artisti humbi betejën me një sëmundje të rëndë, në moshën 84 vjeçare, në shtëpinë e tij në Tiranë, rreth një orë më parë.” bëhet e ditur në njoftim.

Lindur në Tiranë, mjeshtri i valles shqiptare, Besim Zekthi do të mbahet mend për “Valljen e shqipeve” dhe “Festë ka sot Shqipëria”, me të cilën u vlerësua me “Gjerdanin e Artë” të vendit tonë në festivalin e Dizhonit në Francë në vitin 1970.

Për kontributin e tij të vyer në kulturën shqiptare në më shumë se 50 vjet, Zekthi u vlerësua me titujt “Mjeshtër i madh” dhe “Nder i Kombit”./Opinion.al

Pas