Bota

Navalny rikthehet në burg


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:52 - 07/06/21 |
Opi Nion

Kritiku i presidentit rus Vladimir Putin është rikthyer në koloninë  penale, ku ai u dënua. Sipas asaj që raportojnë mediat vendase rikthimi i tij vjen pas shërimit dhe grevës së urisë të cilën e ndërpreu pas përkeqësimit të shëndetit.

Autoritetet janë shprehur se më 7 Qershor se kritiku i Kremlinit do të marrë pjesë në seancë gjyqësore përmes video-lidhjes. Navanly u transferua në një dhomë spitali në muajin Prill, duke kërkuar që mjekë të pavarur ta kontrollonin për dhimbjet në shpinë dhe gjymtyrë.

Zëdhënësi i tij, Kira Yarmysh, shkroi në Tëittter pas transferimit të tij, “Burgu, natyrisht, ndikon në produktivitetin e tij aktual, por jo për të stimuluar protestën .”

Navalny ka akuzuar autoritetet e burgut se i kanë shkelur të drejtat e njeriut duke ia dërguar gazetat me disa pjesë të shkëputura dhe duke ia refuzuar qasjen në libra. Ai u arrestua  në muajin Janar, pasi arriti në Rusi teksa vinte nga Gjermania ku po trajtohej  pas helmimit me agjent nervor në Siberi./ Klan News

Pas