Politikë

Mos hapja e negociatave, Mogherini: Gabim historik, të korrigjohet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:40 - 21/10/19 |
Opi Nion

Shefja për politikën e Jashtme të BE, Federica Mogherini ka reaguar pas refuzimit të hapjes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut me Bashkimin Europian.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Mogherini shprehet se vendimi për mos të hapur negociatat është një gabim historik, i cili duhet të korrigjohet sa më shpejtë.

Shefja për politikën e Jashtme të BE, thekson se dy vendet kanë bërë përparim të jashtë zakonshëm dhe se vendimi i Këshillit të Europës ishte i gabuar.

“Krerët e Shteteve dhe Qeveritë kanë shtyrë vendimin për hapjen e negociatave për hyrjen e Shqipërisë dhe Maqedonisë se Veriut në Bashkimin Evropian, përkundër përparimit të jashtëzakonshëm të bërë nga të dy vendet dhe kundër mendimit të Komisioni Evropian. Ishte shumë më tepër sesa një mundësi e humbur: është një gabim historik, i cili shpresoj se mund të korrigjohet sa më shpejt”- shkruan Mogherini./ Opinion.al E.Xh.

Pas