Sociale

Mish i pasigurtë në dasma. Bllokohen disa restorante nga AKU


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:09 - 08/09/18 |
b.f

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit gjatë javës së parë të shtatorit ka kryer disa inspektime për sigurinë ushqimorë. Inspektoret ne Kukës gjatë kontrollit në doganën e Morinit ndaluan miell serb për kafshët për shkak të përmbatjes së lartë të aflatoksinës.

Ndërsa janë mbyllur disa lokale dasmash në Dibër, Përmet dhe Fushë-Krujë. Bllokimi ka ndodhur për shkak se mishi që përdoret në këto restorante dasmash është pa origjinë të sigurt.

Ndër të tjera në këto lokale është vënë re që kushte higjeno-sanitare janë jashtë standardit të kërkuar ku myku dhe lagështira janë të pranishme në ambientet e gatimit. Ndaj subjekteve abuzuese është marë mas administrative gjobë deri në mbyllje të aktivitet.

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka bllokuar 131 kg mish të pa certifikuar në një lokla dasmash në Fushë-Krujë. Ndaj subjektit është marrë masë administrative gjobë prej 600.000 lekësh të reja. Ndërkohë ajo që duhe t’i kujtojmë AKU-së para se të kryej inpektime në lokalet e dasmave, i kujtojmë që në tregjet e kafshëve, gjëja e gjallë vazhdon të shitet pa numër matrikulli dhe certifikatë veterinare.

 

Pas