Politikë

Miratimi i reformës zgjedhore, Vasili: Topi është në fushën e mazhorancës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:41 - 06/07/20 |
Opi Nion

Pas dakordësimit të palëve politike për  reformën zgjedhore, kjo e fundit ende nuk ka gjetur rrugën e miratimit në Kuvend. Ky ngërç është krijuar për shkak se opozita parlamentare ka deklaruar se nuk do të votojë për miratimin e reformës pa u pranuar më parë kushtet e tyre.

Ndërkohë nën kryetari i LSI-së, Petrit Vasili gjatë një interviste për “Ora News”, tha se në parlament ka vetëm një mazhorancë, që shkëmben interesat e saj. Vasili theksoi se topi ndodhet në fushën e mazhorancës tashmë për të votuar në Kuvend marrëveshjen e 5 qershorit.

Në parlament ka një mazhorancë, që shkëmben interesat e saj, flirtet dhe punët e saj. Në 14 janar dhe 5 qershor kemi 2 marrëveshje. Katër vetë kanë qenë që kanë firmosur për marrëveshjen zgjedhore. Marrëveshja është nënshkruar në anglisht pasi kanë qenë dëshmitar edhe BE, SHBA dhe Britania e Madhe.  Pikat e dakordësuar anë 5 qershor janë kthyer në ligj dhe ndodhen në parlament. Topi është në fushën e tyre, firmat i kanë dhënë dhe ta votojnë tani. Sikurse i votojnë ligjet e njëri-tjetrin me nga 100 e ca vota. Çdo ndryshim i marrëveshjes së 5 qershor e prish konsensusin e arritur. Marrëveshja është e qartë dhe këto ndryshime konsensuale miratohen pa ndryshim në sallën e Kuvendit. Tani të mbash fjalën dhe të jesh i ndershëm, është diçka shumë e vështirë për Ramën e Rilindjen, por duhet të kenë parasysh se përballjen do ta kenë me popullin”,-tha Vasili./ Opinion.al

Pas