Kryesore

Ministrja Ibrahimaj për blerjet online: Mund ta ktheni produktin brenda 14 ditësh


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:17 - 03/12/21 |
Opi Nion

Ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj ka informuar për vendimin e miratuar ditën e sotme në mbledhjen e Këshillit të Ministrave.

Vendimi ka të bëjë me blerjet online dhe mbrojtjen e konsumatorëve brenda dhe jashtë vendit. Sipas vendimit që është miratuar, konsumatori ka të drejtë ta kthej produktin brenda 14 ditësh.

Vendimi që kaluam sot ka të bëjë me tregtinë elektronike, me atë online. Gjatë periudhës së pandemisë kemi pasur një rritje të fluksit të kësaj kategorie dhe pas pandemisë duket se konsumatorët janë mësuar me këtë formë dhe kanë vijuar ta përdorin. Vendimi ka të bëjë me mbrojtjen e konsumatorit me disa saktësime të elementëve që duhet të kenë kontratat e këtij lloj tregtimi me qëllim që konsumatori kur blen një produkt online të jetë i mbrojtur. Ka të bëjë me saktësimin e periudhës së kthimit të mallrave që tashmë është 14 ditë. Nga dita që konsumatori merr mallin në shtëpi ka të drejtë 14 ditë që ta kthejë mbrapsht. Po ashtu ka një siguri më të lartë në shërbimet e pagesave. Me futjen e fiskalizimit faturat do të jenë të deklaruara online dhe ligji ka një specifikë të përcaktuar për shërbimet online dhe faturat online. Gjurmimi nuk bëhet vetëm përmes lëshimit të faturës, por bëhet edhe nëpërmjet transaksioneve bankare”-tha ministrja sot./Opinion.al

Pas