Bota

Tensionet arrijnë kulmin! Rusia trupa ushatrake në kufi me Ukrainën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:19 - 03/12/21 |
Opi Nion

Tensionet midis Ukrainës dhe Rusisë janë në nivelin më të lartë në vite, raporton CCN.

Një trupë ushtarake ruse është grumbulluar pranë kufijve të Ukrainës duke sjellë frikë lidhur me synimet e Moskës.

Ndërkohë, Ukraina paralajmëron se Rusia po përpiqet të destabilizojë vendin përpara çdo pushtimi të planifikuar ushtarak. Fuqitë perëndimore e kanë paralajmëruar vazhdimisht Rusinë gjatë javëve të fundit kundër lëvizjeve të mëtejshme agresive kundër Ukrainës.

Kremlini mohon se po planifikon të sulmojë dhe argumenton se mbështetja e NATO-s për Ukrainën, duke përfshirë rritjen e furnizimeve me armë dhe trajnimin ushtarak, përbën një kërcënim në rritje në krahun perëndimor të Rusisë.

Shtetet e Bashkuara dhe NATO në javët e fundit i kanë përshkruar lëvizjet dhe përqendrimet e trupave në dhe rreth Ukrainës si “të pazakonta”.

Muajin e kaluar, fotografitë satelitore zbuluan pajisje ruse — duke përfshirë armë vetëlëvizëse, tanke luftarake dhe automjete luftarake të këmbësorisë — në lëvizje në një terren stërvitor afërsisht 300 km nga kufiri.

Shumë nga bazat ushtarake të Rusisë janë në perëndim të vendit, drejtimi nga i cili historia sugjeron se çdo kërcënim ka më shumë gjasa të vijë.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha më 1 dhjetor se kishte filluar stërvitjet ushtarake “të rregullta” dimërore në rajonin e saj jugor, pjesë të të cilit kufizohen me Ukrainën. Stërvitjet përfshijnë më shumë se 10,000 trupa, tha ministria.

Ndërkohë, rajonet lindore të Ukrainës Donetsk dhe Luhansk në kufi me Rusinë, një zonë e njohur si Donbas, kanë qenë nën kontrollin e separatistëve të mbështetur nga Rusia që nga viti 2014. Forcat ruse janë gjithashtu të pranishme në zonat, të cilësuara nga Ukraina si “territore të pushtuara përkohësisht” edhe pse Rusia e mohon.

Rusia “u zemërua” kur forcat ukrainase vendosën një dron luftarak të prodhimit turk për herë të parë në tetor për të goditur një pozicion të mbajtur nga separatistët pro-rusë.

Rusia gjithashtu ka forca që numërojnë dhjetëra mijëra në bazën e saj masive detare në Krime, territori ukrainas që ajo aneksoi në vitin 2014. Gadishulli i Krimesë, i cili shtrihet në jug të pjesës tjetër të Ukrainës, tani është i lidhur me një urë rrugore me kontinentin./Opinion.al

 

 

 

 

 

Pas