Bota

Ministria e Shëndetësisë në Palestinë:145 viktima, 41 janë të mitur


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:19 - 15/05/21 |
Opi Nion

Konflikti mes Palestinës dhe Izraelit është intensifikuar nga të dyja palët, duke prodhuar kështu edhe viktima në numër të konsiderueshme.

Ministria e Shëndetësisë në Gaza, nën varësi të Hamas, ka deklaruar se 145 palestinezë kanë humbur jetën në luftimet e kësaj javë dhe se prej tyre, 45 janë të mitur.

Po sipas ministrisë në fjalë, mbi 1000 njerëz gjithashtu janë plagosur. Megjithatë në njoftimin e saj autoritetet nuk shprehen sesa prej të vrarëve ishin persona, pjesë të Hamas apo të ndonjë organizate tjetër.

Izraeli nga ana e tij ka thënë se shumë nga të vrarët ishin terroristë dhe se disa vdekja u shkaktuan nga raketa të hedhura në drejtim të territorit izraelit, që shpërthyen më tej në Gaza./Opinion.al

Pas