Aktualitet

Ministria Denaj: Javës tjetër do të flasim me emra kompanish dhe shifra


               Publikuar në : 13:00 - 19/08/19 |
el ida

Ministrja e Financave, Anila Denaj ka njoftuar se takimi i rradhës do të jetë javën e ardhshme, pasi janë duke përfunduar kontrollin në të gjitha pikat doganore, dhe duke përfunduar gjithë procesverbalet.

Ndërkaq Denaj paralajmëron se do të bëhen publike emrat e kompanive, shifrat dhe numri i inspektorëve të cilët do të shkojnë për masa disiplinore.

Ministria u shpreh se ky proces nuk mund të shkojë vetëm me gjobitje të bizneseve për të cilat ka parregullsi por sigurisht edhe për ata inspektorë që në vite kanë lejuar që këto parregullsi të mos evidentohen dhe të mos krijojnë këtë ngërç operacional, i cili sot është fokusuar totalisht për të gjithë ne.

“Takimi ynë i radhës do jetë javën e ardhshme. Drejtori e përmendi që ne jemi duke përfunduar dhe këtë javë kontrollin në të gjitha pikat doganore, jemi duke përfunduar gjithë procesverbalet. Do të flasim javës tjetër me shifra dhe me emra kompanish dhe me numër inspektorësh të cilët do të shkojnë për masa disiplinore pasi mendojmë se ky proces nuk mund të shkojë vetëm me gjobitje të bizneseve për të cilat ka parregullsi por sigurisht edhe për ata inspektorë që në vite kanë lejuar që këto parregullsi të mos evidentohen dhe të mos krijojnë këtë ngërç operacional, i cili sot është fokusuar totalisht për të gjithë ne. Nga ana tjetër është një vëmendje që na tregon se ka shumë gjëra për të përmirësuar brenda administratës sonë dhe jemi duke punuar paralelisht edhe për të përmirësuar administratën doganore në veçanti”, theksoi ministrja Denaj./Opinion.al

Pas