Aktualitet

Ministri turk:Gati të takohem me Dendias në Tiranë,Greqia s’ka më pretekst


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:39 - 11/01/21 |
Opi Nion

Ministri i Jashtëm turk Mevlut Çavuşoğlu është shprehur se është i gatshëm që të udhëtojë drejt Shqipërisë për të takuar homologun e tij grek Nikos Dendias në Tiranë, me ftesë të Kryeministrit Rama.

Gjatë një daljeje për mediat, ai është shprehur i gatshëm për t’i kryer këto bisedime brenda muajit janar, ndërsa deklaroi njëkohësisht se Turqia i qëndron një dialogu të pakushtëzuar.

“Ne jemi gati dhe jemi nje shtet qe i beson vetes. Dhe pas ketij takimi te nivelit teknik, me ftese te Edi Rames, duke shkuar perseri ne Tirane, jam gati te takohem aty me Dendias. Kjo eshte nje ftese e hapur.  Shpresoj qe bisedimet te nisin brenda Janarit edhe te takohemi me pas me Dendias ne Tirane”, tha ministri.

Pjesë nga konferenca per shtyp

Pyetje: Nga nje deklarate e dale ne mediat greke ne ditet qe lame pas thuhet se Dendias pretendon se Turqia nuk ka marre pjese ne turin e pare te mbledhjes hulumtuese ne 2016 dhe se axhenda e kesaj mbledhje eshte gati dhe nuk do shtohet teme tjerer. Si i vleresoni keto deklarata edhe sa do e ndikojne ato ecurine e ketyre bisedimeve?

Çavuşoglu: Une kete lajm se kam pare edhe e degjova nga ju. Nese i nderuari Dendias kerkon te thote se “Turqia e diteve te sotme, eshte me e forte se Turqia e vitit 2016 dhe i mbron me forte te drejtat e saj”, e presim me kenaqesi nje deklarate te tille; mirepo, kerkoj te them qe turi i pare i mbledhjes hulumtuese ne 2016 nuk u be. Mbledhja e fundit, ka qene mbledhja e 60. Keto mbledhje kane nisur ne vitin 2000 me ardhjen e AKP ne pushtet, pas krizes se Kardak. Jane bere afersisht me teper se 5000 faqe bisedime. Me ardhjen ne pushtet te Tsipras ne 2016, ai nuk deshi t’i vazhdonte keto mbledhje. Vleresimi i tij.

Gjate vitit te fundit, sidomos pas zhvillimeve ne mesdheun lindor, ka ardhur ne rend te dites mbajtja  e ketyre bisedimeve.

Ne si Turqi kemi thene qe jemi gati t’i nisim keto bisedime pa parakushte. Me pas Greqia beri marreveshje me Egjiptin. Me vone ne beme propozim te hapur qe jemi gati per keto bisedime. Me pas gjate karantines, pasi Dendias pati kontakt por nuk u semur me Covid, gjate telefonates per t’i uruar te shkuara i thashe se jemi gati. Dendias tha qe nuk do t’i nisin kto bisedime, per sa kohe anija shpuese turke Oruç Reis vazhdon punimet, nuk do i nisim keto bisedime.

Sot mund te them qe Oruç Reis i ka perfunduar veprimtarite ne ate zone  edhe ka nisur punen ne ne zone tjerer e cila do zgjase rreth 6 muaj. Pra Greqia s’ka me pretekst.

Axhenda e ketyre bisedimeve eshte e ditur. Ca eshte folur ne 60 takimet e mepareshme, ato do fliten. Edhe Gjermania ka bere thirrje te mbahen keto bisedime. Greqia pas 11 janarit tha se eshte gati t’i nis keto bisedime.

Ne vijim Kryeministri i Shqiperise, i nderuari Edi Rama, nisi iniciativen qe te na mblidhte ne Tirane mua edhe Dendias. Po per te njejtat arsye, Dendias tha qe ne ato dite nuk merrte dot pjese, kur e telefonova per t’i thene te shkuara. Sot eshte 11 janar, edhe dua t’i beje nje ftese te hapur si Turqi  Greqise, qe brenda janarit t’i nisim bisedimet.

Ne si vend prites, se bashku me delegacionet, do te caktojme daten. Ne jemi gati dhe jemi nje shtet qe i beson vetes. Dhe pas ketij takimi te nivelit teknik, me ftese te Edi Rames, duke shkuar perseri ne Tirane, jam gati te takohem aty me Dendias. Kjo eshte nje ftese e hapur.  Shpresoj qe bisedimet te nisin brenda Janarit edhe te takohemi me pas me Dendias ne Tirane./ Opinion.al

 

Pas