Bota

Ministri francez: Ukraina nuk do të marrë leje VIP për t’u anëtarësuar në BE


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:59 - 22/06/22 |
Opi Nion

Franca ka thënë se anëtarësimi i Ukrainës në Bashkimin Evropian mund të marrë vite për t’u përfunduar, duke përsëritur qëndrimin e saj se vendi nuk do të hyjë me shpejtësi në bllok, pavarësisht mbështetjes së gjerë midis liderëve.

Ukraina do të duhet të respektojë rregullat strikte si çdo aplikant, tha një ministër francez, përpara zhvillimit të samitit në Bruksel, në të cilin liderët do të diskutojnë kandidaturën e Ukrainës.

“Nuk ka asnjë procedurë të përshpejtuar, nuk ka një “King’s Pass”, tha ministri francez i deleguar për Evropën, Clément Beaune në një intervistë me radion franceze Europe 1, duke përdorur një term për trajtim preferencial.

“Duhet të mbarojnë fillimisht luftën, të rindërtojnë vendin, të plotësojnë të gjitha kërkesat demokratike dhe ekonomike. Kjo do të marrë kohë. Por ne po japim këtë sinjal hapjeje,”-shtoi Beaune.

Udhëheqësit e BE-së do të mblidhen të enjten dhe të premten për të diskutuar nëse do t’i japin apo jo statusin e vendit kandidat në BE, Ukrainës, Moldavisë dhe Gjeorgjisë.

Komisioni Evropian javën e kaluar mbështeti kandidaturën e Ukrainës.

Duke folur në Bruksel, presidentja e saj Ursula von der Leyen tha se Komisioni rekomandon “që Ukrainës t’i jepet statusi i kandidatit. Kjo është sigurisht duke kuptuar se vendi do të kryejë një sërë reformash të mëtejshme”./Opinion.al

Pas