Politikë

Meta takon ambasadorët e BE: U përcolla disa nga shqetësimet…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:05 - 24/09/20 |
Opi Nion

Ditën e sotme presidenti Ilir Meta është takuar me ambasadorët e vendeve anëtare dhe Delegacionit të Bashkimit Europian në Tiranë.

Meta shkruan se iu ka përcjellë ambasadorëve disa nga shqetësimet dhe angazhimin e tij për plotësimin e 6 kushteve të BE, realizimi i të cilave do të jetë përcaktues në nisjen e negociatave të anëtarësimit gjatë Presidencës gjermane.

Po ashtu, presidenti thotë se ka theksuar në takim se garantimi i zgjedhjeve të lira dhe të ndershme është kyç për të ardhmen europiane të Shqipërisë., ndërsa shton se respektimi i marrëveshjes së 5 Qershorit është e vetmja mënyrë për të ecur në drejtë BE./ Opinion.al

Pas