Aktualitet

Meta shkon me djalin e tij në protestë: Të shkarkohen ministratBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:10 - 04/08/22 |
Opi Nion

Kryetari i Partisë i Lirisë, Ilir Meta, i shoqëruar nga djali i tij Besarti, i është bashkuar protestës për vrasjen e vajzës 7 vjeçe në Himarë e cila u përplas nga një skaf me drejtues Arjan Tasen.

Meta thotë se për këtë ngjarje duhen shkarkuar ministrat si dhe protestat e qytetarëve deri në zbatim të ligjeve.

Ai kërkoi që “qytetarët të shumëfishojnë vrullin dhe intensitetin e protestës”.

 “Vetëm pak kohë më parë dy qytetarë u plagosën në Jalë, në rrethana të ngjashme dhe shumë aksidente të tjera. Asnjë masë nuk është marrë për të zbatuar ligjin, jo vetëm kaq por edhe cinizmi që thotë mos na e prisni imazhin e vendit me turizmin më të mirë në rajon. Zgjidhja është protesta, dorëheqja e gjithë ministrave përgjegjës dhe kryetarit të Bashkisë ku ka ndodhur ngjarja ose shkarkimi i tyre. Të vrasin frikën dhe të triumfojë liria. Familjet shqiptare janë në gjendjen më të rëndë nga ana ekonomike, nga problemet sociale, sa shumë të rinj të prekur nga fenomeni i drogës. Të rrisim përgjegjësinë dhe të mblidhemi të gjithë, që kjo situatë papërgjegjshmërie të marrë fund dhe të mbrojmë fëmijët e shqiptareve dhe atdheun nga një klikë e papërgjegjshme”, tha ish-Presidenti Meta.

Pas