Aktualitet

Mësuesit testim me tablet, nesër nis gara në Tiranë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:05 - 09/11/15 |
b.f

TIRANË- Nesër dhe pasnesër të gjithë mësuesit e shkollave të Tiranës, të arsimit 9-vjeçar dhe të mesëm do t’i nënshtrohet një testimi mbi aftësitë e tyre. Opinion.al përmes burimeve zyrtare në Ministrinë e Arsimit ka arritur të mësojë disa detaje mbi këtë testim.

Për herë të parë, thonë burimet e besuara, testimi do të bëhet përpara një mjeti elektronik dhe jo në flete të bardhë. Mësuesit do të kenë para një tablet i cili logohet me numrin e kartës së identitetit të tyre.  Më pas do të shfaqet testi i cili përban 30 pjetje.

Mësuesit do të pyeten për njohuritë në teknologjinë e informacionit, pra sa i njohin programet bazë kompjuterike. E dyta do të pyeten për njohuritë mbi psikologjinë shkollore, zgjidhjen e situatave konfliktuale, etj. Po kështu do të ketë edhe pyetje të natyrës didaktike si dhe mbi etikën, saktësojnë burimet. Asnjë pyetje nuk do të jetë për proflin, pra për letërsinë, matematikën, etj.

Të pyetur për ‘feedback’, burimet zyrtare të MAS thanë se asnjë mësues nuk do të rrezikojë vendin e punës nga ky testim. Rezultati do të na duhet vetëm për të matur nivelin dhe për të parë cilat janë trajnimet që duhet të bëjmë në të ardhemn me mësuesit, thanë ata.

testi

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas