Bota

Mesazhi SOS i shkruar në rërë shpëton tre persona


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:27 - 04/08/20 |
Opi Nion

Tre lundrues mikronezianë të mbetur në një ishull te vogël në Paqësorin perëndimor arritën të shpëtohen vetëm falë një mesazhi SOS të shkruar në rërë. Tre burrat u gjetën në ishullin Pikelot nga një helikopter i forcave ushtarake australiane.

Tre marinarët kishin rezultuar të zhdukur prej tri ditësh, pasi varka e tyre mbeti pa karburant dhe pavarësisht kërkimeve nuk ishte arritur të gjendeshin.

Pasi mesazhi i tyre SOS u dallua nga ajri, një helikopter Australian u ul dhe u çoi atyre ujë dhe ushqim. Helikopteri ishte duke udhëtuar drejt Hauait për strërvitje detare kur dalloi mesazhin që u shpëtoi jetën tre detarëve, që u dërguan në shtëpi nga një patrulle australiane./Opinion.al

Pas