Bota

Me teknologji kanadeze, Rusia: Dronët e nisur në Krime kaluan përmes korridorit të gruritBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:35 - 30/10/22 |
Opi Nion

Sipas Rusisë, dronët nënujorë të përdorur kundër flotës së saj në Sevastopol kanë teknologji kanadeze. Kjo është deklaruar nga ministria ruse e mbrojtjes, sipas raporteve të Interfax.

Analiza e tipologjisë së dronëve nënujorë të lëshuar mbi Krime u krye pas gjetjes së pjesëve të rishfaqura në sipërfaqe. Për Moskën, dronët që sulmuan në Krime përdorën korridorin e sigurisë të parashikuar për transportin e drithërave. Dhe Rusia gjithashtu pretendon se këto mund të jenë nisur nga një “anije mallrash”. Kjo është bërë e ditur nga ministria ruse e mbrojtjes.

Dronët detarë që sulmuan Sevastopolin u lëshuan nga bregu i detit pranë Odesas. Kjo është thënë nga Ministria ruse e Mbrojtjes, sipas raporteve të TASS.

“Specialistët nga Ministria ruse e Mbrojtjes, së bashku me përfaqësues të agjencive të tjera shtetërore, ekzaminuan modulet e lundrimit të dronëve detarë të prodhimit kanadez. Bazuar në rezultatet e të dhënave të marra nga memoria e marrësit të navigimit, u konstatua se mjetet detare pa pilot u nisën nga bregu afër Odesas”, u bë e ditur./Opinion.al

Pas