Aktualitet

Me 181 km/h, gjobiten 645 shoferë dhe u pezullohet leja e drejtimit 45 prej tyreBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:35 - 28/08/22 |
Opi Nion

Policia Rrugore ka njoftuar se 645 shoferë janë gjobitur për shkelje të ndryshme të rregullave të qarkullimit rrugor përgjatë paradites së sotme.

Po ashtu bëhet me dije se janë pezulluar 45 leje drejtimi për shpejtësi tej normave të lejuara që varionin nga 171 km/h deri në 181 km/h.

Këto shkelje rrugore janë konstatuar kryesisht në autostradat Tiranë – Elbasan, Tiranë – Durrës dhe Fier – Vlorë.

Ndërkohë policia iu bën thirrje të gjithë drejtuesve të automjeteve që mos të udhëtojnë me shpejtësi, most ë drejtojnë automjetin në gjendje të dehur dhe të mos bëjnë parakalime të gabuara pasi rrezikojnë jetën e tyre dhe të qytetarëve të tjerë.

Njoftimi i plotë

Mos shpejtoni të arrini aksidentin, por kujdesuni për jetën dhe shëndetin!

Udhëtoni me jetën në mendje dhe mos fluturoni me shpejtësi që variojnë nga 171 km/h deri në 181 km/h, në akset rrugore nga Tirana në Vlorë.

Në të gjitha rrugët e vendit e veçanërisht në ato në drejtim të zonave bregdetare, vijon fluksi i lartë i automjeteve.

Policia Rrugore ka shtuar masat, duke rritur prezencën e saj në rrugë, si në burime njerëzore ashtu edhe në teknologji bashkëkohore.

Në të gjitha rrugët e vendit janë duke patrulluar, me qëllim monitorimin e qarkullimit, 11 makina inteligjente dhe 16 radarë automatikë. Njëkohësisht, në disa segmente të cilësura njolla të zeza janë vënë në përdorim edhe dronët, për të parandaluar dhe ndëshkuar parakalimet e gabuara që shpesh janë kthyer në burim për përfshirje në ngjarje rrugore.

Përgjatë paradites së sotme, nga Morina në Sarandë, janë konstatuar shkelje në drejtim të tejkalimit të normave të shpejtësisë që varionin nga 171 km/h deri në 181 km/h, kryesisht në autostradat “Tiranë – Elbasan”, “Tiranë – Durrës”, “Fier – Vlorë” etj. Janë konstatuar parakalime të gabuara, përdorim i celularit gjatë drejtimit të mjetit dhe mosvendosje e rripit të sigurimit apo e kaskës mbrojtëse nga drejtuesit e motomjeteve.

Janë pezulluar 45 leje drejtimi për shpejtësi tej normave të lejuara dhe janë vendosur 645 masa administrative në total, për parakalime të gabuara, për përdorim të celularit gjatë drejtimit të mjetit, për mosvendosje të rripit të sigurimit apo të kaskës mbrojtëse etj.

Policia Rrugore apelon për të gjithë përdoruesit e rrugës që të zbatojnë me rigorozitet rregullat e qarkullimit rrugor që të arrini në destinacion të sigurtë.

Mos qarkulloni me shpejtësi që cenon sigurinë e jetës në rrugë, mos drejtoni mjetin nën efektin e alkoolit apo në gjendje të dehur, mos kryeni parakalime të gabuara, mos përdorni celularin gjatë drejtimit të mjetit, vendosni rripin e sigurimit dhe/apo kaskën mbrojtëse dhe qëndroni në radhë kur ka ngadalësim të lëvizjes, pasi fluksi i automjeteve në drejtim të zonave bregdetare dhe anasjelltas, është shumë i lartë.

Përdorni rrugët alternative për të udhëtuar kryesisht në drejtim të Tiranës, si dhe drejt çdo destinacioni tjetër.

 

 

Pas