Bota

Mbytja e emigrantëve, Johnson: Franca duhet të bëjë më shumë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:08 - 24/11/21 |
Opi Nion

Kryeministri britanik Boris Johnson ka reaguar për tragjedinë e ndodhur ditën e sotme në Kanalin anglez, ku 31 persona u mbytën duke u përpjekur të kalonin nga Franca në Britani.

“Dua të them vetëm se jam i tronditur dhe thellësisht i pikëlluar nga humbja e jetëve që shoh në Kanalin anglez. Kjo katastrofë nënvizon se sa e rrezikshme është të kalosh Kanalin Anglez në këtë mënyrë,” tha Johnson, duke i bërë thirrje Francës të “bëjë më shumë” për të ndaluar kalimet e paligjshme.

|Ne e patëm të vështirë të bindnim disa nga partnerët tanë, veçanërisht francezët, që të ngriheshin në këmbë, por unë i kuptoj vështirësitë me të cilat përballen të gjitha vendet dhe ajo që duam tani është të bëjmë më shumë së bashku”, tha Johnson për Sky News.

Pas