Politikë

Meta: Basha nuk i ka bërë opozitë asnjë ditë Ramës, është kryetar i papjekur


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:20 - 24/11/21 |
Opi Nion

Presidenti Ilir Meta është shprehur se Kreu i PD, Lulzim Basha ndihmoi PS që të kapte të gjitha pushtet kur vendosi të djeg mandatet në vitin 2019.

Në një intervistë A TV në emisionin “CONTEX”, Meta tha se Basha nuk i ka bërë asnjë dotë opozitë Kryeministrit Edi Rama, teks shtoi se kryedemokrati duhet të mbajë përgjegjësitë për veprimet e tij gjatë drejtimit të PD.

“Djegia e mandateve dhe zerimi i opozites ne pushtetin vendor jane nder nga aktet me skandaloze dhe me te renda qe tronditen themelet e shtetit ligjor dhe demokracine. Kjo eshte nje fature shume e rende e opozites aktuale ne Shqiperi. Keto akte e ndihmuan dhe e pershpejtuan kapjen totale te shtetit. Megjithate opozita se shpejti shpresoj te marre ne dore rolin qe i takon. Sa i takon Bashes dhe deklaratave te tij per Trekendeshin e Bermudes, ai shquhet jo vetem per lapsuse ne matematike, por se fundmi edhe ne gjeometri. Basha ka kater pergjegjesi madhore per kapjen totale te shtetit nga Rilindja, te cilave ai nuk mund tju shmanget dot  Basha me kot i shmanget, por nuk i shpeton dot katërkendëshit te pergjegjesive te tij madhore. Kryetari aktual i papjekur i PD mu lut me lot ne sy te shtyja zgjedhjet lokale.  Per te shmangur nje gjakderdhje te mundshme dhe per te ndihmuar opoziten te dilte nga ky qorrsokak ku e kishte futur per te disaten here Kryetari i papjekur i PD, u detyrova te shtyja zgjedhjet. Per fat te keq Z.Basha asnje dite nuk ka qene ne opozite me z.Rama. Z.Basha ishte i vendosur per te mos fituar zgjedhjet. Cfare e pengoi te vendoste ne listat e deputeteve nje personalitet te nderuar si ish-Presidenti, z.Bujar Nishani,”-tha Meta.

Pas